Dosažené výsledky projektu REVOZIM

VÝROBNÍ POSTUP ZPRACOVÁNÍ ČISTÍRENSKÉHO KALU DO FORMY PEVNÉHO UHLÍKATÉHO PRODUKTU


Výsledek typu ověřená technologie představuje výrobní postup zpracování čistírenského kalu do formy pevného uhlíkatého produktu. V rámci výrobního postupu se jedná o postupné zpracování čistírenského kalu jeho sušením, následnou peletizací a konečně finální aplikaci mikrovlnné torrefakce - slabé pyrolýzy. Výsledný produkt - pevný uhlíkatý produkt (někdy nazývaný biouhel, kalochar, apod.) představuje jedno z řešení termického zpracování čistírenského kalu, resp. jeho materiálovou transformaci.

Testování níže uvedených technologií, resp. kombinace zpracování čistírenského kalu jeho:

  • sušením (ověřeno solárním sušením na pilotní instalaci solární sušárny na lokalitě Třešť, vzorky jsou dále vhodné pro peletizaci;

  • peletizací (ověřeno na komerčním peletizačním lisu ProPelety); ze vzorků sušeného čistírenského kalu, resp. směsí čistírenského kaluk s aditivy proběhal výroba pelet I. kategorie;

  • aplikací mikrovlnné torrefakce (slabé pyrolýzy) na vzorcích „předpřipravených“ technologiemi a) +b)

prokázalo, že tato technologie představuje vhodný výrobní postup zpracování čistírenského kalu do formy pevného uhlíkatého produktu.

Dále proběhlo testování vyrobeného pevného uhlíkatého produktu pro zpracování návrhu, realizace a testování originálního substrátu pro zelené střechy na bázi recyklovaných materiálů; příprava složek substrátu pro zelené střechy, jejich mísení s přídavkem biocharu/produktu pyrolýzy. Tyto substráty budou byly ve formě užitných vzory přihlášeny na Úřadu průmyslového vlastnictví.

Pilotní instalace solární sušárny ve městě Třešť

Pilotní instalace solární sušárny ve městě Třešť


SUBSTRÁT PRO ZAKLÁDÁNÍ ROZCHODNÍKOVÝCH KOBERCŮ

Technické řešení se týká pěstebního substrátu pro zakládání rozchodníkových koberců s podílem recyklovaného kameniva a pyrolyzovaného stabilizovaného čistírenského kalu. Hlavními složkami substrátu jsou tříděný stavební recyklát na bázi cihelné drti, který slouží jako anorganická, částečně vododržná složka substrátu, a biouhel na bázi pyrolyzovaného stabilizovaného čistírenského kalu, který představuje stabilní organickou složku substrátu. Kromě těchto složek substrát obsahuje další konvenční organické a anorganické složky, jakými jsou písek, kompost a rašelina. Řešení je chráněno užitným vzorem č. 34638.


SUBSTRÁT PRO ZELENÉ STŘECHY

Technické řešení se týká substrátu pro zelené střechy s podílem recyklovaného kameniva a pyrolyzovaného stabilizovaného čistírenského kalu. Hlavními složkami substrátu jsou tříděný stavební recyklát na bázi cihelné drti, který slouží jako anorganická, částečně vododržná složka substrátu, a biouhel na bázi pyrolyzovaného stabilizovaného čistírenského kalu, který představuje stabilní organickou složku substrátu. Kromě těchto složek substrát obsahuje další konvenční organické a anorganické složky jakými jsou expandovaný jíl, spongilit, a kompost, nebo rašelina. Řešení je chráněno užitným vzorem č. 34637.

TECHNOLOGIE POKROČILÝCH OXIDAČNÍCH PROCESŮ PRO ODSTRANĚNÍ PESTICIDŮ Z PITNÉ VODY

Poloprovozní ověření účinnosti technologie prosté ozonizace a pokročilého oxidačního procesu ozonizace kombinované s UV zářením pro účely odstranění pesticidů z pitných vod. Testování proběhlo v reálných podmínkách pilotní lokality města Třešť, konkrétně na lokalitě VDJ Buková, zásobujícím vodovodní síť obce Buková, která je ve správě města Třešť, resp. jejich technických služeb, a ve které se dlouhodobě vyskytují pesticidy a jejich metabolity. Ověřená technologie pokročilých oxidačních procesů na základě dosažených výsledků v reálných podmínkách vodojemu pilotní lokality VDJ Buková představuje vhodné technické řešení redukce pesticidů v rámci úpravy pitné vody.

V rámci testování procesů na bázi ozonu byly testovány dvě koncentrace dávkovaného ozonu cca 2,3 a 4,2 mg O3/l ve třech opakováních. V rámci testování prosté ozonizace byl dávkovaný ozon regulován pouze výkonem ozonizátoru. Změna výkonu byla regulována postupně ve vzestupném pořadí a vzorky na odtoku byly vždy odebrány až po ustálení dodané dávky ozonu. Dále byla testována kombinace ozonizace s UV. Dávkovaný ozon byl opět regulován pouze výkonem ozonizátoru, zároveň byla aktivována dvojice sériově zapojených UV reaktorů (celková dávka UV záření 1200 J/m2 při průtoku 3,0 m3/hod při uvažované transmisi UVT 80 %). Výkon reaktorů nebyl regulován (lampy byly zahřáty 5 min. před pokusem).

Provoz jednotky AOP v lokalitě Buková

Provoz jednotky AOP v lokalitě Buková


Kontaktní osoba projektu

Prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc. MBA


PARTNEŘI PROJEKTU